Hyundai Tucson – najbezpieczniejszy SUV

art1


Amerykański instytut IIHS opublikował wyniki nowej serii testów zderzeniowych z udziałem siedmiu popularnych SUVów.

Instytut IIHS śmiało można nazwać amerykańskim odpowiednikiem Euro NCAP. Organizacja ta już od wielu lat zajmuje się badaniem poziomu bezpieczeństwa samochodów oferowanych w USA. Szczególny rozgłos zdobyła w 2012 roku, rozpoczynając serię testów typu small overlap, które wywołały zaskoczenie zarówno dla opinii publicznej, jak i producentów samochodów. Trudność tego testu polega na małej powierzchni zderzenia czołowego, która wynosi zaledwie 25% szerokości auta. Przy prędkości 64 km/h pojazd uderza w nieodkształcalną przeszkodę. Według IIHS jest to doskonałe odtworzenie zderzenia z drzewem lub filarem. Mimo, iż po 4 latach od przeprowadzania pierwszego testu, nie wszystkim producentom udało się osiągnąć najwyższe rezultaty, amerykanie doszli do wniosku, iż wiele modeli znakomicie radzi sobie z tym wyzwaniem. Żeby nie było zbyt łatwo postanowiono delikatnie zmodyfikować zasady próby zderzeniowej.

W nowej serii wykonywane są dwa testy zderzeniowe. W pierwszym tradycyjnie uderzenie w przeszkodę następuje od strony kierowcy, natomiast w drugim od pasażera. Aby uzyskać odpowiedź, czy zderzenie z dwóch stron będzie miało zbliżone rezultaty przebadano siedem popularnych SUVów, znanych również z polskich ulic. Do rywalizacji wybrano: Honda CR-V, Hyundai Tucson, Buick Encore (Opel Mokka), Mazda CX-5, Nissan Rouge (Nissan X-Trail), Subaru Forester oraz Toyota RAV4.

Według IIHS za zderzenie od strony kierowcy wszystkie auta uzyskały najwyższą notę Good (Dobrze). Niestety spośród testowanej siódemki, porównywalnie wysoki poziom bezpieczeństwa dla pasażera zapewnia jedynie Hyundai Tucson. Buick Encore (Opel Mokka), Honda oraz Mazda za zderzenie prawej części nadwozia uzyskały wynik zadowalającą (Acceptable). Nissan i Subaru, sklasyfikowano na poziomie Marginal. Natomiast Toyota RAV4 uzyskała notę poor (źle).

www.samar.pl

Inne wpisy

na blogu Witpol Auto